10اختلال دستگاه تناسلی پسران

:  

 

مشکلات تناسلی پسران رو به شما توضیح میدیم.

در این مطلب به ده نکته اصلی جهت آموزش مادران محترمه که دارای بچه پسر هستن اشاره می شه:

 

1. بیضه نزول نکرده

بدیش اینه الان تعداد خیلی از نوزادان پسر که دارای بیضه نزول نکرده هستن، تشخیص داده نمی شن و در کمال تعجب موقعی تشخیص داده می شه که پسر می خواد به سربازی بره و به وسیله دکتر معاینه می شه. هنگام تولد هر دو بیضه باید در داخل کیسه بیضه قرار گرفته باشن. والدین باید حتما از دکتر متخصص کودکان که فرزندشون تحت نظر ویه بخوان که بچه اونا رو از نظر بیضه نزول نکرده معاینه کنه. بعضی وقتا بیضه نزول نکرده دو طرفه س و اگه به موقع درمان نشه، بچه اونا در آینده قدرت باروری نداره، ضمن اینکه به دلیل داشتن ظاهر دستگاه تناسلی غیر طبیعی به وجود اومده به وسیله خالی بودن کیسه های بیضه، از نظر روحی همیشه تحت فشار هستن. مادران باید بدونن که بیشترین حد سنی که ما می تونیم منتظر بمونیم تا بیضها در محل طبیعی خود قرار گیرند، 12 ماهگیه. در آخر 12 ماهگی این بیضها باید حتما به وسیله عمل جراحی پائین آورده شن. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بیضهای نزول نکرده استعداد به سرطان زیاد دارن، حتی اگه به موقع جراحی شده باشن. پس این جوری پسرها باید تا آخر عمر از نظر احتمال دچار شدن به سرطان بیضه تحت نظر باشن.

 

2. آب آوردن کیسه بیضه یا هیدروسل

در تعدادی از نوزادان پسر هنگام تولد کیسه بیضه متورمه و پس از بررسی مشخص می شه که کیسه بیضه دارای مایع یا همون هیدروسله. هیدروسل در نوزادان پسر دو نوعه: ارتباطی و غیر ارتباطی. بیشتر موارد نوع هیدروسل ارتباطیه، در نوع ارتباطی اگه کیسه بیضه به آهستگی با دو انگشت فشرده شه مایع داخل اون وارد شکم می شه و کیسه بیضه کوچیک می شه، ولی بعدا دوباره مایع وارد کیسه بیضه می شه. هیدروسل ارتباطی معمولا تا سن دو سالگی به دلیل بسته شدن راه ارتباطی شکم با کیسه بیضه خوب میشه و باید قبل از جراحی تا دو سالگی منتظر شد.

 

3. تنگی مجرای ادرار

نوزادان پسر که در دوره شیر خوارگی ختنه می شن به دلیل ورداشته شدن پوست محافظ کلاهک آلت تناسلی، اسید ادرار مجرای ادرار رو سوزونده و کم کم مجرای ادرار تنگ می شه و گاه ها به اندازه ای تنگ می شه که به اون مجرای ادرار سوزنی می گن. در این جوری پسر بچه ها باید با یه عملی که سرپائیه، مجرای ادرار تنگ شده باز شه، چون تنگی مجرای ادرار دلیل افزایش فشار داخل مثانه و دلیل فشار روی کلیه ها می شه.

 

4. هیپوسپادیاس

هیپوسپادیاس به معنی باز شدن سوراخ مجرای ادرار پائین تر از محل طبیعی در سطح تحتانی آلت تناسلیه. در این کودکان باید ختنه رو تا زمان اصلاح هیپوسپادیاس به تاخیر انداخت چون از پوست ناحیه ختنه گاه جهت بازسازی هیپوسپادیاس استفاده می شه.

 

5. ختنه

اگه بچه شما بیشتر از 2 ماه داره و هنوز ختنه نشده بهتره از راه جراحی واسه ختنه استفاده شه. والدین نباید ختنه رو یه عمل ساده بدونن، انجام ختنه خوب یه هنره. بهترین روش واسه انجام ختنه، روش جراحیه که یه روش استاندارد داره که به وسیله ارولوژیستها انجام می شه. شاید از هر 100 پسر بچه ای که ختنه می شن حتی یه نفر اونا هم به روش استاندارد ختنه نمی شه. به کار گیری حلقه واسه ختنه هم پر آسیب بوده و هم اینکه تموم پوست ناحیه ختنه گاه ورداشته نمی شه. ختنه یه عمل جراحیه و نباید اونو دست کم گرفت. اینکه یه نفر پای بچه و یه نفر دست بچه رو میگیره و بعد بچه ختنه می شه، بدترین کاره، و ضربه روحی اون تا آخر عمر در کودک باقی می مونه.

 

6. عفونت ادراری

اگه پسر بچه ای یه بار گرفتار به عفونت ادراری ثابت شده باشه، باید از نظر وجود احتمالی ریفلاکس (برگشت ادرار از مثانه بطرف بالا به حالب و کلیه ها) بررسی شه.

 

7. شروع بلوغ

والدین باید فرزندان خود رو از نظر شروع به موقع بلوغ تحت نظر داشته باشن. در روند بلوغ دو مشکل می تونه اتفاق بیفته: شروع دیررس و نبود شروع. فاجعه موقعی اتفاق میفته که بلوغ شروع نشه و والدین متوجه اون نشن. اولین نشون بلوغ بزرگ شدن بیضها هستش. اون معمولا ما بین 13-12 سالگی اتفاق افتاده و بیشترین حد باید تا 14 سالگی اتفاق بیفته.

 

8. بهداشت ناحیه تناسلی

تا زمانیکه کودک ختنه نشده نگه داشتن بهداشت ناحیه تناسلی خیلی مهمه. باید با دست پوست ناحیه ختنه گاه هر چند وقت یه بار به طرف عقب رانده شه تا بین پوست ختنه گاه و کلاهک آلت تناسلی چسبندگی ایجاد نشه، اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین باید از تجمع ترشحات ما بین پوست ختنه گاه و کلاهک آلت تناسلی جلوگیری کرد.

 

9. چرخش آلت تناسلی

اگه کودک شما کج ادرار می کنه شاید دچار چرخش آلت تناسلیه و بهتره با یه دکتر متخصص مشورت کنین.

 

10. دستگاه تناسلی مبهم

در مواردیکه بچه با دستگاه تناسلی مبهم بدنیا اومده (از روی دستگاه تناسلی نمیشه قضاوت کرد که کودک دختره یا پسر) اصلا نباید بدون بررسی کودک رو پسر به حساب آورد و اونو مثل پسر بزرگ کرد.

دکتر محمدرضا صفری نژاد، اورولوژیست

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *