10جرم پرتکرار در مناطق حاشیه نشین

: 10جرم پرتکرار در مناطق حاشیه نشین

: الان 11 میلیون ایرونی، در مناطق حاشیه شهرها و روستاها زندگی می کنن و آمارها خبر از افزایش مناطق حاشیه نشین درکشور داره، طوری که 77هزار هکتار از این آب و خاک به عنوان مناطق حاشیه نشین حساب می شن.
به نقل از روزنامه آرزو، در این گزارش که در شماره سه شنبه 18 آبان 1395 هجری خورشیدی به نوشته زهرا سلیمانی منتشر شد، اومده: یه مقام مسئول در قوه قضائیه در گفت و گویی مفصل به تشریح وضعیت مناطق حاشیه ای از نظر گناه کاری و آسیبای اجتماعی پرداخته و علاوه بر ذکر دلایل تشکیل این مناطق، جرمای تکرار شونده در مناطق حاشیه ای رو هم نام برده. از نظر مدیر کل پیشگیریای وضعی قوه قضائیه جرایم «یقه سفیدا» به تشکیل مناطق حاشیه ای با ساکنان یقه چرکینی منجر شده که گرفتار جرایمی مثل حمل مواد مخدر، فحشا، جعل و… هستن.
اصطلاح «حاشیه نشین» که بعضی وقتا با نامایی مثل«زاغه نشین»، «آلونک نشین»، «حلبی آبادنشین»، «گودنشین» و «کپرنشین» هم شناخته می شه، واسه اولین بار به وسیله رابرت پارک، جامعه شناس آمریکایی به کار برده شد. حاشیه نشینی در ایران از سال 1340 و پس از پایان اصلاحات ارضی و برهم خوردن نظام زراعتی ایجاد شد. الان 11 میلیون ایرونی، در مناطق حاشیه شهرها و روستاها زندگی می کنن و آمارها خبر از افزایش مناطق حاشیه نشین درکشور داره، طوری که 77هزار هکتار از این آب و خاک به عنوان مناطق حاشیه نشین حساب می شن. دو هزار و 800 محله ای که حاشیه نشینا در اون سکونت دارن، هر روز با آسیبای جدی و پرخطری روبه رو هستن.
** 10جرم پرتکرار در مناطق حاشیه نشین
مدیرکل پیشگیریای وضعی قوه قضائیه با بیان اینکه حاشیه نشینی یکی از چهار آسیب جدی و اولویت دار درکشوره، اضافه کرد: در بیانات رهبری هم از اون به عنوان یکی از موضوعات مهم یاد شده. به گفته علیرضا ساوری از جمله علل دور پدیده حاشیه نشینی میشه به فقر، بی سوادی، جمعیت جوون بیکار، پخش ناجور ثروت، نبود تولید متوزان ثروت و نبود ایجاد اشتغال پایدار، مهاجرت، خشکسالی و پدیده کم آبی اشاره کرد.
اون درباره علل و عوامل ایجاد حاشیه نشینی تاکیدکرد: حاشیه نشینی دارای علل و عوامل زیادیه که از اون میشه به عنوان علل دور و نزدیک نام برد. علل دور پدیده حاشیه نشینی به گذشته ها مربوط می شه که حل و فصل اونا هم زمانبر بوده و نیاز به تلاش دوبرابر داره.
**جرایم یقه سفیدها ازعلل بروز حاشیه نشینی
مدیرکل پیشگیریای وضعی قوه قضائیه درباره علل پدیده حاشیه نشینی اظهارکرد: زمین خواری، نبود زور دستگاه ها به حفاظت از اراضی، تغییرکاربریای غیرمجاز و غیرقانونی، تفکیک غیرقانونی اراضی و املاک، فعالیت مشاوران املاک به صورت غیرقانونی، فساد بعضی از کارکنان نه هادها و دستگاه های دولتی و فعالیت عوامل و عناصر آسون کننده جرم زمین خواری از دلیلای در آستانه تشکیل حاشیه نشینیه. اون به راهبردهای پیشگیری از حاشیه نشینی اشاره و گفت: واسه رسیدگی به علل و عوامل پدیده حاشیه نشینی نیازمند به کار گیری دو دسته روش و سیاستای کلان دراین زمینه هستیم که بیشتر تمرکز اونا بر توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی فعلی و موجود و هم اینکه جلوگیری از رشد و گسترش مناطق جدید حاشیه نشینیه.
ساوری اضافه کرد: اجرای همزمان و باهم دو روش اشاره شده منتهی به تاثیر و رسیدن به اهداف و مقاصد تضمینی می شه. اون اظهارکرد: واسه رسیدن به راهبردهای فوق، نیازمند هماهنگی، همکاری و هم جهتی ظرفیتا، پتانسیلا و تواناییای جور واجور دستگاه ها هستیم. الان ستاد ملی بازآفرینی بافتای به درد نخور شهری، از راه تصویب دستورالعملا، ابلاغیها و بخشنامه های زیاد نسبت به پیگیری سیاستای فوق اقدام می کنه.
** ابلاغ دستورالعمل به 16دستگاه و نهاد اجرایی
این مسئول قضائی گفت: اجرای این تصمیم به صورت مرحله ای، کم کم و تو یه روند وقتی مناسب و منطقی اول در 6 استان کشور شامل تهران، البرز، خوزستان، خراسان رضوی، فارس و اصفهان به مرحله اجرا درخواهد اومد و طی اون مرکز استان و شهرهای بزرگ اونا از امتیازات این تصمیم بهره مند می شن. علاوه برآن طی دستورالعملی در 17 بند وظایف و تکالیف دستگاه های 16گانه در حفاظت از اراضی تحت مالکیت اونا، اجرای طرح حدنگار، محدودسازی فعالیت عوامل و عناصر آسون کننده جرایم مربوط به زمین خواری، اجرای طرح کمربندسبز در مناطقی که در خطر تخریب یا تصرف اموال و املاک دولتی قرار دارن، با هدف پیشگیری از گسترش مناطق جدید حاشیه نشینی و نظایر اون تعیین شده.
** حاشیه نشینی و موقعیت بروز جرم
مدیرکل پیشگیریای وضعی قوه قضائیه درباره پیشگیری از جرایم و آسیبا در مناطق حاشیه نشین، به رابطه بین وقوع جرم و حاشیه نشینی اشاره و گفت: کارکردها و رفتارای موجود در حاشیه نشینی جرم زاست و زمینه ایجاد و افزایش جرایم رو جفت و جور می کنه. پس از این نظر بررسی این پدیده بسیار مهم و مهمه. حاشیه نشینی به عنوان یکی از محیطا و موقعیتای بروز ارتکاب جرم تلقی می شه و زمینه، بستر و فرصتا در ارتکاب جرم رو واسه عوامل و عناصر موثر در بروز جرایم جفت و جور می کنه.
اون درباره جرایم پرتکرار درمناطق حاشیه شهرها گفت: جرایمی مثل حمل و نقل و نگهداری موادمخدر، مکانای مستعد فقر و فحشا، نگهداری اشیای مسروقه در مثل این جاها، به کار گیری اون به عنوان مامن و پناهگاه مجرمان و آدمایی که موثر در بروز و ارتکاب جرم هستن، جرایمی مثل جعل، کلاهبرداری و رفتارای مجرمانه واسه اراذل و اوباش و متخلفین نظم و امنیت عمومی تلقی شه.
** افزایش حاشیه نشینی به دلیل نبود وجود منابع پایدار
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره وضعیت حاشیه نشینی در کشور میگه: در کشور ما 18میلیون نفر به شکل حاشیه نشینی زندگی می کنن. حاشیه نشینی هیچ تقسیم بندی جغرافیایی نداره و در تعریف اون بافت فرسوده هم به عنوان حاشیه شهرها تلقی می شه. به هر حال افراد ساکن در حاشیه شهرها در بطن شهر زندگی می کنن. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین افراد ساکن در بافت فرسوده در بعضی مواقع شرایطشان بحرانی تر از افراد ساکن در حاشیه شهرهاست.
سلمان خدادادی اضافه می کنه: در کشور ما 30 درصد جمعیت در شهرها حاشیه نشین هستن. به گفته اون دلیل اصلی حاشیه نشینی نبود وجود منابع اقتصادی پایدار در روستاهاست. از دیگر علل بروز حاشیه نشینی و شدت گرفتن اون در جوامع نبود وجود اشتغال مناسبه که در این شرایط افراد مجبور به مهاجرت هستن. افراد در مهاجرت شهرهای بزرگ و کلانشهرها رو واسه زندگی انتخاب می کنن و اینطوری با مشاغل کاذب امورات خود رو می گذرونن. افراد مهاجر در کلانشهرها به دلیل گرانی قیمت زمین و مسکن حاشیه شهرها و بافت فرسوده رو واسه اسکان خود انتخاب می کنن. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره جرما و آسیبای تهدیدکننده در حاشیه شهرها میگه: حاشیه نشینی با معضلات زیادی همراه س. هرچند در بین حاشیه نشینا افراد منطقی هم وجود دارن، اما به دلیل وضعیت حاکم در حاشیه ها افراد ساکن در اون مناطق در برابر آسیبای اجتماعی زیاد از جمله اعتیاد، سرقت، خشونت و… هستن.
به روشنی عرض می کنم که تنها دلیل بروز حاشیه نشینی و و ضعیت موجود ندادن درآمد پایدار به داهات هاست. هر چقدر اقدامات اصلاحی در این مورد به تاخیر بیفته افزایش حاشیه نشینی رو به دنبال داره. الان 30 درصد جمعیت کشور در روستاها ساکن هستن. این در حالیه که در کشورای پیشرفته 30 درصد افراد شهرنشین و 70 درصد ساکن در روستاها هستن. هر چقدر این روند زیاد شه، به نسبت بر شدت آسیبای اجتماعی در کشورافزوده می شه. امیده با برنامه ریزیای مناسب سازمانای مربوطه بتونن به مشکل حاشیه نشینی در کشور توجه کنن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *