10شگفتی در مسائل بهداشتی

: 10شگفتی در مسائل بهداشتی

:  امروزه در توالتای عمومی معمولا یا دست خشک کن های برقی تعبیه شده و یا دستمال کاغذی، تا افراد دستای خود رو خشک کنن. اما وقتی که صحبت از بهداشت فردیه باید گفت که کارآیی این دو وسیله تو یه سطح نیس.دست خشک کنای برقی 60 درصد زمان بیشتری در مقایسه با دستمال کاغذی می گیرن تا دستا رو به طور کامل خشک کنن. به خاطر همین بیشتر مردم حوصله کافی به خرج نمی دن و قبل از خشک شدن کامل دستا مکان رو ترک می کنن. باید بدونین که دست مرطوب یه فضای مطلوب واسه باکتری هاست. در نتیجه پیشنهاد می شه واسه خشک کردن کامل دستا از دستمال کاغذی استفاده کنین.

صابونای آنتی باکتریال

چند سالی است که صابونای آنتی باکتریال محبوبیت زیادی پیدا کردن، به خاطر اینکه بعضی تصور می کنن این نوع صابونا در مقایسه با شکلای جور واجور معمولی اون، باکتریای بیشتری رو نابود می کنن.اما یافته های پژوهشای گذشته نشون میدن که این نوع صابونا هیچ برتری نسبت صابونای معمولی ندارن و بنا به دلایلی از شکلای جور واجور معمولی خود پرآسیب تر هستن، به دلیل اینکه شامل ترکیبی به نام «تری کلوزان» است که باعث مشکلات هورمونی می شن.

قانون 5 ثانیه غلطه

باوری هست که اگه درزمان پنج ثانیه یه ماده غذایی از روی زمین ورداشته شه، امکان آلودگی اون وجود نداره. اما این باور غلطه.واقعیت اینه که به محض افتادن ماده غذایی روی زمین، 99 درصد باکتریا روی اون جمع می شن.

سینک ظرفشویی تمیز نیس

خیلی از مردم جربزه نمی کنن که از شیر دستشویی آب بخورند. اما هممون ظرف هامون رو در سینک و با خیال راحت می شوییم، غافل از اینکه این بخش از آشپرخانه کثیف تر از دستشویی می تونه باشه.به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که سینک ظرفشویی کثیف می تونه صدهزار برابر دستشویی، میکروب داشته باشه. به خاطر همین حتما سینک ظرفشویی رو بعد از شستن ظروف و هر کار دیگری، با اسکاچ و مایع ظرفشویی به طور کامل بشورید، طوری که از تمیزی برق بزنه.

ناف نقطه ای فراموش شده

محققان فکر می کنن که ناف یکی از قسمتای فراموش شده در بین شست وشوی بدنه. یافته های بررسیایی که روی شصت نفر انجام شده نشون میده که دست کم 2300 باکتری در ناف هست که 1500 نوع اون قبل از انجام این تحقیق شناخته نشده بود.در نتیجه این بار که حموم رفتید، حتما این قسمت از بدنتون رو هم بشورید.

مسواک زدن

همه مردم می دونن که واسه پیشگیری از پوسیدگی دندون باید مسواک بزنن، اما معمولا خستگی و تنبلی مانع از این می شه که آدما به طور مرتب مسواک بزنن.البته این موضوع مربوط به ما نمی شه. اولین مسواک در قرن 15 میلادی ایجاد و ساخته شد، در حالیکه عادت مسواک زدن تا جنگ جهانی دوم بین مردم نهادینه نشده بود.واسه مراقبت از دندونا حتما باید با حوصله و دقت مسواک بزنین. وگرنه باید منتظر عواقب اون باشین.

شست وشوی روزانه موها

هممون از ترس اینکه نکنه موهامون چرب شه و کثیف به نظر برسه، هر روز دوش می گیریم و موهامون رو می شوییم.اما باید بدونین شست وشوی روزانه موها باعث افزایش سبوم (چربی طبیعی) کف سر شده و باعث می شه که غدد سباسه، چربی بیشتری تولید کنن. در واقع یه دور باطل شکل میگیره. هر چی موها رو بیشتر بشورید چرب تر می شن.کارشناسان پوست و مو پیشنهاد می کنن که موها هفته ای دو تا سه مرتبه شسته شن.

تار و پود فرشا

فرشا در مقایسه با کف پوشایایی مانند پارکت، سنگ، سرامیک و چیزای دیگه ای به جز اینا، 10 برابر گردوخاک بیشتری به خود می گیرن. این گرد و غبار در فرشایی که کرکای بلندی دارن، به چشم نمیاد. واقعیت اینه که لابه لای این دنیای نقش و نگار، پره از باقیمانده ها و خورده ریزهای غذا، حشرات مرده، خرده های پوست و چیزای دیگه ای به جز اینا.

قرار دادن مسواک در دستشویی

بیشتر مردم مسواک هاشون رو مقابل آینه تعبیه شده در دستشویی قرار میدن. این محل نزدیک ترین محل موجود به کاسه توالت و میکروبای آویزون موجود در هوا هستش.اگه فاصله مسواک تون تا این محل مورد نظر کمتر از دو متر باشه، امکان آلوده شدن اون به میکروبا خیلی زیاده. پس مسواک تون رو بیرون از دستشویی بذارین.

میکروبای بدن

هممون تلاش می کنیم که بدن مون رو از شر میکروبا در امان بداریم، اما به نظر محققان این یه جنگ از پیش باخته س، چون بدن آدم پذیرای دست کم 1000 نوع باکتری و میکروبای گوناگونه.اگه می خواین آمار دقیق تری از میکروبای موجود در بدن داشته باشین باید بگیم که چیزی حدود چهار برابر جمعیت کشوره.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *