100 راز از 100 پزشک (2)

به نقل از مجله سیب سبز:

دکتر دلارا بابایی، فوق تخصص ایمونولوژی

این پیشنهاد اشتباهه

برخلاف تصور عادی دود کردن برگشت و اسفند نه فقط کمکی به از بین رفتن آلودگی هوا نمی کنه بلکه  مبتلایان آسم یا آلرژی رو حساس تر می کنه.

«امیر ندیری» سرپرست کلوپ ماساژ ایران، عضو انجمن تربیت بدنی و علوم ورزشی ایران

از بال و لینگ چه می دونین؟

خیلی از افراد گرفتار به اختلالاتی هم چون بی خوابی، تنش ، شکل های جور واجور سردردها و مشکلات به وجود اومده توسط فشارهای روانی با دریافت ماساژ و تحت تاثیر فوت وفن های ماساژ  بهبود پیدا می کنن و خیلی ساده صلح و آرامش جانشین ذهن های پریشون و نگران شون می شه. به کار گیری فوت وفن های ماساژ بال و لینگ یکی از این راه حل هاست.

دکتر سعید صانعی، دکتر و مشاور گیاه درمانی

درمان عادی ترین مشکل زنان

دچار شدن به کیست تخمدان یکی از عادی ترین مریضی های زنونه که دلیل به وجود اومدن اون در بدن از دیدگاه طب سنتی تجمع بلغم در دور و بر تخمدان و سردی مزاج این اندام درونیه. علاوه براین عوامل مختلفی مثل تجمع چربی در دور و بر لگن یا خوردن غذاهایی با طبع سرد هم ممکنه  موجب بروز کیست در تخمدان ها شه و بعضی وقتا ظاهری پر از کیست واسه تخمدان ها ایجاد می کنه.

دکتر فرهاد صبری،متخصص طب سوزنی

جوانسازی مغز با سوزن

در طب سوزنی واسه درمان پارکینسون از سوزن های یه بار مصرف استفاده می کنیم و این سوزن ها رو در نقاط خاصی از بدن که مربوط به تقویت جریان گردش خون و جریان انرژی چی در مغزه، می زنیم. اینطوری به تحریک فعالیت های مغزی مریض کمک می کنیم تا با ترشح نوروترانس ها و جوانسازی سلول های مغزی مریض بتونه هر چی بهتر با مریضی مقابله کنه.

دکتر رضا حشمت، متخصص طب سوزنی

امبدینگ رو تجربه کنین

فوت وفن امبدینگ بیشتر روی شکم انجام می شه و اجرای این روش به جز مواردی خاص روی دست و پا و صورت پیشنهاد نمی شه و دلیل اون احتمال بروز عفونت در موضعیه که امبدینگ انجام شده. چون که در این مناطق به دلیل نزدیک بودن بافت استخوانی به سطح پوست احتمال بروز عفونت های استخوانی که با مشکلات زیاد همراه س، زیاده.

مژده خجو، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی

آسیب دستگاه های لاغری چیه؟

با وجود باور همه مردم، به کار گیری دستگاه های ویبراتور تاثیر مستقیم بر لاغری نداره. ضمن اینکه به کار گیری این دستگاه ها واسه آدمایی که چاقی زیاد و بیش از اندازه دارن می تونه بسیار خطرناک بوده و احتمال آمبولی چربی (رها شدن چربی در جریان خون) و خطر مرگ رو به دنبال داشته باشه.

دکتر علیرضا عباسیان، متخصص طب سنتی

دستبند مسی استفاده کنیم یا نه؟

پزشکان طب سنتی واسه فلز مس، طبعی گرم و خشک می شناسن. اونا می گن که وقتی پوست بدن با فلز مس تماس داشته باشه این مسئله موجب می شه خستگی و کوفتگی ادما از بین بره و فرد انرژی مضاعفی واسه انجام کارا و فعالیت های روزانه اش به دست آورد. واسه همینه که خیلی از مردم از زمان های قدیم براساس همین دیدگاه از دستبندهای پهن مسی استفاده می کردن و امروزه هم این دستبندهای مسی رو با طراحی و گرافیکی امروزی تر واسه نزدیکان شون جفت و جور می کنن.

محمد عبادیانی، مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران

اگه علم آموز در خونه دارین؟

والدین بهتره در وعده ناهار از غذاهایی استفاده کنن که سازگاری با نیروهای هاضمه و توان هضم فرزندشون داشته باشه. واسه درک این موضوع بهتره به این نکته توجه کنین که هضم خوب وقتی اتفاق می افتد که بچه ها پس از مصرف غذا احساس نشاط، شادمانی و افزایش انرژی رو داشته باشن. این مسئله نشون دهنده اینه که غذا با وضعیت و توانایی هاضمه کودک شما سازگاره.

دکتر علیرضا عباسیان، متخصص طب سنتی

حموم درمانی کنین!

به باور حکما به کار گیری آب نیم گرم بهترین روش واسه سلامت حموم کردنه. علاوه بر این حموم کردن بدون این دست اون دست کردن بعد از ورزش کردن یا فعالیت های جسمی پیشنهاد نشده و بهتره پس از انجام ورزش و فعالیت های جسمی اجازه بدید با گذشت زمان مقداری از گرما بدن کم بشه. در عین حال حموم کردن با شکم پر هم از جمله مهم ترین پرهیزهاییه که پزشکان طب سنتی به اون اشاره کردن.

دکتر فرهاد صبری ، متخصص طب سوزنی

واسه شما که دیابت دارین؟

آدمایی که به دیابت گرفتار می شن مشکلات مختلفی رو تجربه می کنن. بعضی احساس گرسنگی زیادی دارن، بعضی تمایل زیادی به خوردن غذا دارن، بعضی زیاد تشنه می شن و آب زیاد می نوشند. بعضی دچار تکرر ادرار و تعریق فراوون می شن. بعضی وقتا بیماران گرفتار به دیابت دچار ضعف شدید و دلیل مشکل در متابولیسم و سوخت وساز بدن می شن و همه اینا روند زندگی رو تحت تاثیر قرار می دهد که خیلی از اونا با طب سوزنی قابل درمانه.

دکتر رضا حشمت ، متخصص طب سوزنی

بهبود کیفیت شـیر مـادر

افسردگی پس از تولد نوزاد که بیشتر در خیلی از زنان باردار مشاهده می شه هم یکی از دلایل کم شدن اندازه شیر و کیفیت اون هستش. افسردگی و ناراحتی مادر موجب بسته شدن راه انرژی در کانال ها و مردین های بدن می شه و این مسئله می تونه تولید شیر در بدن مادر رو کم کنه. واسه درمان کاهش مقدار و کیفیت شیر مادر در مدت زمان 3 تا 5 جلسه درمانی با به کار گیری تحریک نقاط اکوپانچر در بدن می توان ضعف و مشکل در کارکرد کبد و طحال رو برطرف کرد.

دکتر اسدالله رجب،متخصص غدد

دیابت نوع 2 دارین؟

احتمال دچار شدن به دیابت تا 20 سال بعد از اینکه فردی دچار دیابت بارداری شده، هست. در واقع تا 50 درصد می توان توقع داشت فرد دچار دیابت نوع دوم شه. اما همون طور که می توان با رعایت اصولی خاص از دیابت نوع دوم پیشگیری کرد، این مسئله هم راه حل داره.

دکتر پروین سخندان متخصص کودکان و نوزادان

کولیک دارین؟

بعضی پزشکان داروهای ضد تجمع گاز روده واسه کولیک نوزاد تجویز می کنن که تاثیر اونا هنوز مورد تردیده. دارو ها یا مکمل های غذایی خاصی هم با عنوان ضد کولیک در بازار هست که هرچند طبق اظهارنظر کارخانه تولید کننده و بعضی مصرف کنندگان در آروم کردن کولیک موثر بوده ولی هنوز این اثر گذاری از نظر علمی ثابت نشده.

حیدر حسینی، کارشناس ارشد روانشناسی

به بازی کامپیوتری معتادید؟

نشونه اعتیاد به بازی های رایانه ای مواردی مانند افزایش زمان بیشتر از اندازه در روز، اشتغال ذهنی به انجام بازی حتی وقتی که به فعالیت های دیگه می پردازه، بروز پرخاش وقتی که والدین مانع از بازی کودک می شن، بی توجهی به محیط به صورتی که انگار در دنیای دیگری زندگی می کنه رو شامل می شه.

دکتر محمدعلی زرگر شوشتری، جراح  و متخصص کلیه و مجاری ادراری

به چه دلیل مشکل می گیری؟

ادم ریوی و مشکل قلب در مراحل آخر مشکل طولانی کلیه شایعه و ادم ریوی ممکنه در مدت چند ساعت دلیل مرگ مریض شه. دلایل اصلی مشکل قلب در بیماران دیالیزی شامل مصرف زیاد مایعات افزایش دبی (OUT PUT) قلب، به دلیل فیستول شریانی وریدی کار گذاشته در مریض، آنمی، هیپرتانسیون و مریضی عروق کرونره.

مهدیه رضایی، مشاور و هنردرمانگر

نسخه ای واسه کودک حسود شما

واسه این که حس حسادت در کودک کنترل شه به اون یاد بدید که قبل از اینکه توجه خود رو به داشته ها و فهم بقیه کنه متوجه این باشه که براش کافیه یا نه. نگاه نیازگرانه دلیل کنترل حس حسادت کودک می شه. یعنی باید براساس نیاز به اون امکانات بدید.

دکتر محمدرضا مهاجرتهرانی، فوق تخصص مریضی های غدد و متابولیسم، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

این دارو رو نخورین، اگه…

داروهای دیابتی از جمله متفورمین احتیاط های بسیار زیادی داره. مثلا این دارو رو نمی توان در آدمایی که کاهش کارکرد کلیوی، کبدی، قلبی و تنگی نفس دارن، استفاده کرد. مریضایی که آنژیوگرافی دارن، باید مصرف این دارو رو قطع کنن و 48 ساعت بعد از انجام آنژیو هم از مصرف دارو دوری کنن.

دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان

نباید آجیل بخورین؟

بهترین اندازه واسه مصرف آجیل یه مشته و فرقی نمی کنه که فرد بزرگسال یا خردسال باشه. هر فردی متناسب با مشت بسته خود می تونه آجیل مصرف کنه و این قانون واسه کودکان هم مشابهه. باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مصرف کشکی و هردم بیل و غیراصولی آجیل ها و دانه های روغنی می تونه موجب تجمع زیادتر از اندازه چربی در بدن و اضافه وزن شه.

دکتر منوچهر قارونی، متخصص قلب و عروق

سکته قلبی، هیچوقت!

بدیش اینه پایین اومدن سن سکته قلبی در کشور و رسیدن اون به سنین جوونی بیشتر به وجود اومده توسط علل خارجی و محیطیه. زندگی شهری، هیجان و تغییر چگونگی زندگی از دیگر عوامل موثر حساب می شه. جوانان امروز 6-5  کیلوگرم نسبت به جوانان 40 سال پیش چاق ترن و بیشتر به مسائل فکری و کامپیوتر روی آورده ان و کمتر از عضله و بدن شون استفاده می کنن.

دکتر علی ربانی، فوق تخصص غدد کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

پیشگیری از بلوغ زودرس نوجوون

راه حل پیشگیری از بلوغ زودرس به تغذیه و توجه به رشد مناسب فرد بستگی داره. والدین باید از چاقی بیش از اندازه فرزندان شون پیشگیری کنن و به هیچ وجه مرغ و تخم مرغ ماشینی و فرآورده های هورمونی رو به خصوص به دختران خود ندن. آمپول های تزریقی واسه جلوگیری از بلوغ زودرس هم بسیار ضرر دارن، چون تاثیر منفی در رشد واژن و رحم داره.

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت
  • مطالب در رابطه
  • وزارت رفاه با تاخیر 5 ماهه درامضای تفاهم نامه دکتر خونواده و نبود پرداخت حقوق کامل پزشکان خونواده ، تیشه به ریشه طرح دکتر خونواده زد &

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *